Jak má člověk oděvy účinně ošetřovat a přitom zbytečně neutrácet?
Existuje jedno základní pravidlo, které neztrácejte ze zřetele. Péče o určitý druh materiálu závisí na tom, jak často věc nosíte a jak ji ukládáte. Spodní prádlo, které je dennodenně v přímém styku s kůží, se častým praním velmi rychle opotřebovává, zato je bez újmy můžete naskládat do zásuvky.
Na druhou stranu u kostýmu přichází do styku s kůží jen límec a okraje rukávů saka, nicméně látka zachycuje prach, vlasy, chlupy domácích mazlíčků, cigaretový kouř a pachy jídel. Chemické čistění nečištoty a pachy odstraní, avšak provádí-li se často, vysušuje látku. I když oděv správně udržujete a vezmete ho na sebe jen příležitostně, poškození krozí ve skříni. Jestliže příliš dlouho visí na úzkém ramínku nebo na ramínku se zašpičatělými konci, ramena splihnou a sako pak vypadá "ploše". Když dojde k nejhoršímu neboli oděv napadnou molové, máte látku samou dírku. Z toho vyplývá, že péče o oblečení začíná v šatníku.
Teoreticky lze všechny oděvy prát ručně nebo v pračce, neboť ani nejjemnější kašmírový šátek ve vodní lázni neutrpí. Nicméně existují tři hlavní důvody, proč se u většiny kostýmů, šatů, plášťů, kalhot a sukní v vlněných tkanin doporučuje chemické čištění. Zaprvé mohou praním ztratit tvar a poze odborník je umí dát žehlením do původního stavu. Zadruhé vrchní látka a podšívka se mohou ve vodě srazit, a má-li každá jiný stupeň srážlivosti, oděv se tak zkrabatí, že kolikrát ani nejde nosit. Zatřetí se během schnutí zejména na hedvábné podšívce mohou objevit mapy. Zlatým pravidlem je dodržovat do posledního písmene návod na ošetřování. To platí také u čištění, a proto stojí-li na štítku "zákaz chemického čištění", poctivě věc perte. Lidé nemají rádi, když jim někdo vnucuje, co mají dělat, ale výrobci nejlépe vědí co a jak. Poslechnout dobrou radu se vám stokrát vrátí, neboť oděv dlouho uchováte jako nový.
Ale nejen pračky, umyvadla a čistírny jsou jedinými prostředky, které se postarají o blaho oděvu. Takový vzduch nic nestojí a řádné vyvětrání šatstva pokaždé, když je doma svlečete, nepřidělá žádnou práci: kostým odložený na vhodně tvarované ramínko stačí pověsit na balkon či k otevřenému oknu, kde bude chráněn před deštěm. Svěží vzduch odstraní pachy a vzdušná vlhkost navrátí vláknům pružnost.
Další důležitá zásada je důkladné vykartáčování, jímž nejrychleji a nejůčinněji zbavíte látku prachu a suché špíny. Užívejte kvalitní kartáč na šaty s přírodními štětinami, jejichž stupeň tvrdosti vyhovuje druhu látky. Vlasy a chmýří odstraňte raději rukou nebo kartáčem než vřele doporučovanými "lapkami", které na látce zanecáhvají stopy lepidla. Oděv musí být také vzorně vyžehlený. Určitě vládnete žehličkou, která se najde v každé domácnosti, a abyste zamezili vytvoření lesklých map, žehlete oděv přes bavlněné plátno.